Національний банк порахував, що станом на листопад 2024 року співвідношення між цінами на купівлю та оренду житла в Києві становить приблизно 10х. Про це йдеться в грудневому звіті НБУ про фінансову стабільність.
Нинішній показник “ціна до оренди” означає, що витрати на винайм помешкання зрівняються з вартістю його купівлі через 10 років. Це близько до довгострокового середнього рівня за останні 20 років, що свідчить про відсутність значних дисбалансів на ринку. Національний банк провів два види аналізу: за усередненими даними і за конкретними парами подібних квартир (на одній вулиці, з однаковою кількістю кімнат, схожою площею). Під час аналізу конкретних помешкань середнє значення “ціни до оренди” становить 12,7х, але враховуючи те, що реальні ціни продажу зазвичай на 25% нижчі за заявлені, показник становить 9,5х.
Показник “ціна до доходу” під кінець 2024 року повернувся до історичних мінімумів кінця 2021 року (тоді ціни на нерухомість знизилися через ризик повномасштабної війни). У середньому для придбання 70 кв м житла у Києві родина з 1,1 працевлаштованим витрачає еквівалент свого 10-річного доходу.
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, станом на вересень цього року в Україні середня орендна плата за помешкання з січня 2024 року до серпня зросла у середньому на 5,4%. Закарпатська область залишається лідером за вартістю, хоча ціни тут впали на 7,8% до 11 738 гривень.
Джерело: nerukhomi.ua