У більшості країн ОЕСР ціни на житло з 2015 по 2023 роки зросли на двозначну величину. На тлі інших країн особливо вирізняються турецькі ціни на нерухомість.
Ціни на оренду житла тут настільки високі, що навіть голова центрального банку країни не може дозволити собі винаймати житло, пише «Закон і Бізнес» із посиланням на Euronews.
Однак якщо з 2015 року житло в Туреччині дорожчало поступово, то у 2021 році ціни почали зростати зі швидкістю світла і сьогодні у 12 разів вищі, ніж 9 років тому. Свого піку вони досягли 2022 року, коли за рік підскочили на 168%, а 2023-го зростання склало 76%.
Тим часом, наприкінці 2022 року в Європі та США ціни на житло впали, оскільки центральні банки цих країн почали підвищувати відсоткові ставки, щоб впоратися з високою інфляцією, що призвело до зростання іпотечних ставок.
Серед країн-членів ОЕСР найменші зміни спостерігаються у північних європейських країнах, таких як Швеція та Фінляндія, де ціни на житло зросли більш ніж на 4% з 2015 року.
На іншому кінці шкали знаходиться Туреччина, за якою слідує Угорщина, де ціни зросли на 166% порівняно з 2015 роком.
Експерти пояснюють стрімке зростання номінальних цін на нерухомість у Туреччині цілою низкою причин. Серед основних експерти називають коливання курсів валют, девальвацію турецької ліри, підвищення рівня інфляції і, як наслідок, зростання вартості будівництва, а також зростання попиту після пандемії.
Також не можна не враховувати, що минулого року Туреччина пережила землетруси, що торкнулися 11 міст. Це також призвело до зростання цін, оскільки люди хочуть жити у безпечніших місцях, наприклад, у сейсмостійких будівлях.
У той час як покупці за готівку затопили ринок, у людей з іпотечними кредитами в Туреччині підскочили щомісячні ставки: екстремальний рівень інфляції, який нещодавно досяг майже 70%, змусив центральний банк агресивно посилити грошово-кредитну політику та підвищити базову ставку з 8,5% у червні 2023-го до 45% у січні 2024 року.
В результаті іпотечні кредити в Туреччині наразі видаються під 40% річних. Крім того, максимальний розмір іпотечного кредиту не перевищує 1/5 вартості житла.
Протягом 2023 року менше 15% проданих будинків мали покупців із іпотекою. Інші були продані за готівку.
Але зараз люди не можуть дозволити собі купити будинок, що призводить до впертого зростання цін на оренду. Це залишає можливість для інвестицій для покупців за готівку.
Як зазначають експерти, наприклад, у Стамбулі здебільшого ціна продажу будинку у 250—300 разів перевищує орендну плату за місяць. Тобто власник житла окупить його, якщо здаватиме в оренду, десь за 20—25 років.
Джерело: zib.com.ua