Що робити, якщо ваш будинок постраждав через війну: як відшкодувати втрати

З початку повномасштабного вторгнення станом на січень 2024 року в Україні постраждало понад 250 тисяч будівель. З них – 222 тисячі приватних будинків, понад 27 тисяч – багатоквартирних та 526 гуртожитків. У зв’язку з цим, українцям надана можливість скористатися способами відновлення або відбудови пошкодженої нерухомості.

Про те, яким чином отримати допомогу у випадку, якщо ваш об’єкт нерухомості зазнав пошкоджень чи руйнації, спеціально для Mind розповіла Аліна Москаленко, директор Інституту Житла.

У більшості населених пунктів місцеві органи влади та самоврядування реалізують програми підтримки громадян, що постраждали від наслідків атак, зокрема тих, житло який було пошкоджено або зруйновано.

Програма «Турбота. Назустріч киянам»

До прикладу, у м. Києві, потерпілі можуть подати заяву на отримання одноразової матеріальної допомоги до Управління соціального захисту населення районних в місті Києві державних адміністрацій. Сума виплати складає 10 000 гривень. Виплата здійснюється за міською цільовою програмою «Турбота. Назустріч киянам».

Для отримання такої допомоги потрібно відвідати Управління у вашому районі, залишити заяву про отримання такої допомоги та копію своїх документів. Зазвичай така допомога приходить на вашу банківську карту.

Зважаючи на вартість ремонтних робіт для постраждалого об’єкту нерухомості, зазвичай вищезгаданої суми не достатньо, саме тому існують інші способи.

Держпрограма «єВідновлення»

«єВідновлення» – програма допомоги від держави для власників зруйнованого або пошкодженого житла. Люди, чиє житло було пошкоджене внаслідок російської агресії можуть отримати компенсацію для проведення ремонту, якщо ж житло було зруйноване, надається житловий сертифікат, який може бути використаний для інвестування в нерухомість або придбання житла на первинному чи вторинному ринку.

Звертаємо увагу, що на компенсацію можуть претендувати лише власники житла, тому краще убезпечити себе та заздалегідь зареєструвати ваше право власності на житло в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (можна зробити це онлайн).

Розмір грошової компенсації для проведення ремонту залежить від характеру пошкоджень вашого житла і може коливатися від 200 000 до 350 000 гривень, у разі якщо пошкоджена квартира, та до 500 000 гривень, якщо пошкодили ваш житловий будинок. Якщо призначена вам виплата буде більше, ніж 200 000 грн, її буде розділено на дві частини.

Щоб отримати другу виплату, знадобиться подати звіт про проміжні роботи та куплені матеріали. Якщо ж внаслідок ракетної атаки житло було знищене, розмір компенсації буде розраховуватись за формулою. Проте тут існують певні обмеження, ви зможете отримати компенсацію за не більше ніж 150 кв. м, якщо було зруйновано вашу квартиру та не більше ніж за 200 кв. метрів, якщо було зруйновано ваш будинок.

Як взяти участь у програмі?

1. Для участі в програмі «єВідновлення» необхідно подати заявку на послугу Пошкоджене майно, або Знищене майно через сервіс «Дія» або ж звернутися до центру надання адміністративних послуг, де вам допоможуть подати відповідну заяву.

Зверніть увагу, що придбати матеріали для ремонту, або ж замовити послуги, ви можете лише у постачальників, які зареєстрували себе через «Дія» та приєдналися до програми «єВідновлення». Ознайомитися з переліком можна за посиланням.

Під час заповнення заявки людина повинна вказати, чи робила ремонт та чи має пільгову категорію, а також контактні дані та рахунок для отримання компенсації. Для цього також необхідно зафіксувати пошкодження об’єкта – надати інформаційне повідомлення Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Зазвичай це фото житла після атаки, а також за наявності посилання на медіа, які розповідали про наслідки російської атаки.

2. Відкрити рахунок «єВідновлення» в банку та подати заяву на виплату через «Дію». Відкрити рахунок можна двома способами – завантажити застосунок онлайн банкінгу або прийти до відділення одного з банків-партнерів програми (ПриватБанк, А-Банк, izibank, Monobank, ПУМБ, Sense Bank, Райффайзен Банк, Sportbank).

3. Оглянути майно зі спеціальною комісією. Після відкриття рахунку з заявником зв’яжеться спеціальна комісія, щоб домовитись про огляд майна. Це потрібно, щоб встановити збитки та розрахувати суму виплат. Як тільки комісія ухвалить рішення, заявник отримає сповіщення в «Дії».

У випадку позитивного рішення, гроші для компенсації за пошкоджене житло автоматично зараховуються на відкритий раніше рахунок. Якщо ж ваше житло було знищене, після отримання позитивного рішення від Комісії про видачу вам сертифікату, ви можете починати пошук житла, що хочете придбати за такий сертифікат.

Важливо зазначити, що у випадку наявності співвласника, потрібно отримати від нього згоду через нотаріуса або у застосунку «Дія».

Якщо є додаткові питання, громадяни можуть звернутися на гарячі лінії:

  • Міністерства розвитку громад та територій: 1548;
  • Уряду: 1545, а також приєднатися до чат-бота через сайт.

Увага! Якщо ви почали робити ремонт самостійно, то ви можете подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви. Якщо власник зробив ремонт власними силами до подачі та погодження заявки, гроші йому не виділяють.

Допомога від гуманітарних організацій, благодійних фондів

Окрім державного забезпечення, існують інші способи отримання коштів для відновлення житла, пошкодженого внаслідок російської агресії, зокрема отримання багатоцільової грошової допомоги, яка надається учасниками Робочої групи з надання грошової допомоги (Cash Working Group). Така допомога зазвичай надається гуманітарними організаціями, зокрема Червоним Хрестом, установами Організації Об’єднаних Націй (ООН) та неурядовими організаціями (НУО), в умовах поточної кризи в Україні.

Грошова допомога від фондів та організацій є значно гнучкішою, аніж від держави, оскільки постраждалі можуть самі визначати, на які саме потреби спрямовувати отримані кошти. До прикладу такі програми реалізовуються UNHCR, NRC. Більш детальну інформацію можна знайти за посиланням.

Майже у всіх випадках для отримання матеріальної допомоги на відновлення людині необхідно надати документи, які підтверджують її зв’язок з об’єктом нерухомості, а також фото – як доказ того, що нерухомість справді пошкоджена.

Саме тому, ми рекомендуємо для власної безпеки та впевненості, зробити все можливе для оформлення житла у власність та зібрати пакет документів, таких як:

  1. угоди про купівлю-продаж нерухомості;
  2. свідоцтва про право власності на нерухомість;
  3. свідоцтво про право на спадщину;
  4. договір дарування;
  5. державний акт на земельну ділянку;
  6. витяги з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт.

Наявність цих документів в електронному форматі на хмарному сховищі зможе пришвидшити багато процесів у випадку надзвичайної ситуації.

На жаль, поки ми всі маємо ризики пошкодження чи руйнації нашого майна, однак знання щодо прав і можливостей можуть вплинути на наш фінансовий стан або становище близьких людей.

Джерело: mind.ua

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори