Попит на житло у споруджуваних об’єктах загалом в Україні становить приблизно 35% від довоєнного рівня, однак у деяких західних регіонах він зріс у 1,5 раза. Про це повідомила директор з продажів будівельної компанії GAZDA Маріанна Бігунець.
«Зараз понад 90% попиту на первинне житло зосереджено в містах, які вважаються більш безпечними з воєнної точки зору, таких, як Ужгород, Чернівці, Львів, Івано-Франківськ, Житомир, Дніпро, Вінниця та Київ. Однак ця категорія безпеки є умовною, оскільки війна триває і передбачити майбутні наслідки дуже складно», – зазначила експерт.
Бігунець наголосила, що більшість покупців (понад 50%) цікавиться готовим до заселення житлом або об’єктами на завершальній стадії будівництва. До третини попиту складають нові черги житлових комплексів або котеджних містечок на стадії активного будівництва, приблизно 20% – об’єкти на етапі готовності від 30%.
За її словами, ключовим фактором при виборі у 2024 році буде наявність активних будівельних робіт.
Щодо балансу ціни, якості та площі житла, то покупці готові платити на 25–30% більше за середньоринкові ціни за умови високого рівня комфорту та якості житла.
«Щодо багатоповерхових будинків, це стосується невеликої поверховості (від 5 до 9 поверхів). Девелоперам потрібно враховувати потреби різних категорій громадян – від студентів до великих сімей. Тому формат смартжитла площею від 25 кв. м знову стає актуальним. Максимальна оптимальна площа квартир у категорії комфорт-житла може досягати 160 кв. м, що відповідає повноцінним 3–4-кімнатним квартирам для сім’ї з двома дітьми», – розповіла вона.
Серед позитивних тенденцій експерт зазначила повернення з початку 2023 року на ринок професійних інвесторів. «Через війну внутрішні міграційні процеси значно посилилися. Громадянам дуже потрібне якісне житло в безпечних регіонах, що стимулює інвестиційний попит, коли житло купується на ранніх стадіях будівництва для подальшого продажу або здачі в оренду», – сказала Маріанна Бігунець.
Експерт висловила сподівання, що пільгова іпотека «єОселя» цього року стане дієвим інструментом для стимулювання ринку. На її думку, акредитація об’єкта у програмі має для покупців більше значення, ніж ціна, оскільки сприймається як гарантія надійності.
«Зараз приблизно 3% квартир у споруджуваних об’єктах придбані за допомогою «єОселя». Однак з огляду на те, що стратегія «Укрфінжитла» частково спрямована на розвиток будівельної галузі, очікується зростання цієї частки до 15% у 2024 році. Це свідчить про тектонічні зрушення у свідомості девелоперів, які готові будувати, дотримуючись своїх обіцянок, і кількість безпечних новобудов із мінімальними ризиками для покупців значно зросте», – підсумувала Бігунець.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що в I кварталі 2024 року українці оформили понад 185 тис. договорів щодо відчуження земельної ділянки, це на 36,4% більше, ніж до початку повномасштабного вторгнення. Кількість договорів про відчуження землі зросла на 56% проти аналогічного періоду минулого року, коли нотаріуси посвідчили майже 119 тис. таких бланків.
Джерело: mind.ua