Податок на нерухомість: хто є платником, коли виникає зобов’язання і як визначається сума

Власники нерухомості отримують листи від Державної податкової служби щодо податку на сплати податку. Про це йдеться у новому відео на YouTube-каналі «YANKIV – ФОП, податки та суди» та на сайті ДПС.

Адвокат Богдан Янків пояснив, хто платить податок на нерухоме майно, що робити у випадку помилки в розрахунку й що ще потрібно знати українцям. 

Хто сплачує податок на нерухомість

Податок на нерухомість потрібно сплачувати щороку, якщо площа перевищує встановлені межі:

  • квартира чи декілька квартир площею від 60 кв. м;
  • житловий будинок чи декілька з площею понад 120 кв. м;

А також, як нагадали в ДПС, якщо сукупна площа різних типів житла (квартира та будинок) становить понад 180 кв. м.

Янків наголошує, що платити потрібно за надлишкові квадратні метри. Якщо ви маєте комерційну нерухомість і не маєте пільг, то платити треба за кожен квадратний метр.

Він додав, що окремої пільги для пенсіонерів немає.

Коли сплачується податок на нерухомість

Приватні особи мають сплатити податок на нерухоме майно у період з 1 липня по 1 вересня (60 календарних днів з моменту отримання повідомлення від ДПС). Це відбувається на основі податкового повідомлення-рішення, яке самостійно має надіслати Податкова. У ДПС нагадали, що повідомлення про нарахування податку може прийти у приватну частину Електронного кабінету платника або поштою.

«Ви не маєте подавати жодної звітності чи якоїсь заяви, щоб сплатити податок на нерухомість. Податкова самостійно має його нарахувати та надіслати вам податкове повідомлення-рішення», – наголосив Янків.

Яка ставка податку на нерухомість

Розмір ставки ухвалює місцева влада (міська чи сільська рада). Але сума податку не має перевищувати 1,5% від суми мінімальної зарплати за кожен квадратний метр.

Адвокат навів приклад для наочності. У Львові міськрада встановила податок на нерухомість 1% від суми мінімальної зарплати. Врахуємо, що податок на нерухомість сплачується за попередній рік, а у 24-му мінімалка була 700 грн. Тож зараз за кожен понаднормовий квадрат потрібно заплатити 71 грн. Тобто за квартиру 70 кв. м – на 60 кв. м іде пільга, а за 10 кв. м треба сплатити 710 грн.

Він додав, що якщо місцева влада встановила ставку 0% для фізичних осіб, а ви маєте квартиру 100 кв. м, то й податок має становити нуль.

Ще нюанс для власників великих будинків чи квартир: мінімальна ставка податку на нерухомість становить 25 тис. грн. Зокрема, для власників квартир понад 300 кв. м або будинків понад 500 кв. м. податок на нерухоме майно теж становить 1,5% від мінімальної зарплати за кожен квадрат, однак відлік суми, з якої нараховується оплата податку, починається з 25 тис. грн, пояснив адвокат.

Як перевірити нарахування податку на нерухомість

Перевірити нарахування податку на нерухоме майно можна в електронному кабінеті «Вчасно.Звіт» (у розділі «Звітність»), де також будуть й інші листи від податківців. Ще варіант – зайти в розділ «Податки» та переглянути свої нарахування.

Янків додає, що є імовірність взагалі не отримати лист про оплату податку. Він пояснив, що якщо вам не прийшов лист податку на нерухомість, ви його не оплатили або оплатили невчасно, то штраф за невчасну сплату не застосовується (відповідно до статті 266.10.2 Податкового кодексу).

Також важливо знати, що в податкової є строк давності 3 роки, щоб донарахувати такий податок, і що Податковий кодекс дає право самостійно просити нарахувати податок, звернувшись із заявою до ДПС.

Якщо в нарахуванні податку на нерухомість є помилка

У цьому випадку потрібно звернутися до податкового органу за пропискою для звірки даних.

«Причому в цій заяві обов’язково долучаємо документи, які підтверджують суть помилки. Наприклад, право власності чи договір», – наголосив адвокат.

За законом розгляд заяви має тривати до 10 днів, але на практиці може бути більше, каже Янків. За результатами звірки податківці відкликають попереднє повідомлення-рішення та створюють нове, з урахуванням правильних даних.

Нагадаємо, раніше «листи щастя» від ДПС почали отримувати українці, які продають речі на онлайн-платформах. Це стосується навіть випадків, коли продавець отримав лише 200 гривень через NovaPay.
Раніше ми також розповідали про випадок, коли жінка продала вживану шапку за 35 грн на OLX і опинилась у суді. Згодом виявилось, що покупцем був податківець.

Джерело: mc.today

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори