Нерухомість у Криму перестала цікавити покупців та ціни різко впали

Нерухомість у Криму перестала цікавити покупців та ціни різко впали

Житло в Криму стає дешевшим. У січні 2023 року квартири в новобудовах на півострові подешевшали в середньому на 14%, порівняно з аналогічним місяцем минулого року.

Квартири, за даними платформи Restate, продаються в середньому по 169 тис. рублів за кв.м ($2,3 тис за офіційним курсом). Водночас, це все ще дорожче, ніж квартири в новобудовах бізнес-класу Києва, який зазнає атак дронов і ракетних обстрілів агресора. За даними сервісу ЛУН, у січні придбати житло у столиці можна, в середньому, за 72,4 тис. грн за кв. м., тобто за $1,8 тис. за кв.м

Втім, нерухомість у Криму, ймовірно, дешевшатиме й далі цього року, що пов’язано з різким падінням кількості угод. ЗСУ мають намір деокупувати Крим, США надають Україні ракети GLSDB дальністю 150 кілометрів, які дозволять завдавати ударів по військових цілях на півострові.

Квартири в Криму дешевшають

Останні кілька років житло на півострові дорожчало — його скуповували росіяни, які завжди мріяли про квартиру біля моря та переїжджали до Криму після його окупації.

Представник Президента України у Криму Таміла Ташева каже, що незаконно на півострові перебуває близько 800 тис. громадян країни-агресора. Зростання цін спостерігалося й у першій половині року. Наприклад, якщо у січні минулого року, за даними Restate, житло в новобудовах коштувало 197 тис. рублів ($2,66 тис.), то вже у травні – 199 тис. рублів ($2,69) за кв. м.

Ринок готувався подолати психологічну позначку в 200 тис. рублів за кв м восени, коли попит зазвичай зростає. Але натомість ціни пішли вниз. Падіння на 27% восени порівняно з початком року зафіксували аналітики кримської рієлторсько-консалтингової компанії REM Navigator.

Російська статистика бреше, неодноразово раніше говорив екс-міністр курортів та туризму Криму Олександр Лієв. Але навіть вона змушена визнавати, що на півострові почалися проблеми та нерухомість почала дешевшати.

Охочих купити квартиру в Криму помітно поменшало. За даними консалтингової компанії Idem, на яку посилається Радіо Свобода, у червні минулого року кількість угод скоротилася на 52% порівняно з січнем 2022-го та на 72% – з аналогічним місяцем позаминулого року. Очевидно, що така тенденція спостерігається і зараз.

За даними сайту Мир квартир, зараз у Криму на продаж виставлено близько 33 тис. об’єктів нерухомості. Стільки ж було і у вересні минулого року. Зазвичай поза сезоном скорочується не тільки попит, а й кількість пропозицій. Керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко каже, що купувати квартири на півострові ніхто не хоче.

Пора додому

Кримський ринок нерухомості перестав зростати у травні-червні минулого року, саме тоді, коли російські окупаційні війська під тиском ЗСУ змушені були піти з передмістя Києва. Весною 2022-го стало зрозуміло, що план російського диктатора Володимира Путіна захопити столицю та поміняти керівництво країни реалізувати не вдалося. А потім ЗСУ вдалося деокупувати Харківську область та правий берег Херсонської області. Але головне — почалися атаки на військові об’єкти та об’єкти інфраструктури, включаючи Кримський міст, на території півострова, який раніше вважався недоторканним.

«Крим буде деокуповано, тому деякі росіяни мають намір переїхати до інших регіонів своєї країни. Нерухомість на острові виставляють на продаж. Зростання пропозиції та скорочення попиту призводить до зниження цін», — каже директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

Росіяни розуміють, що можуть втратити свою нерухомість. Усі угоди купівлі-продажу, будівництво нових будинків та їх введення в експлуатацію за час окупації частини Донецької, Луганської областей та Криму можуть бути визнаними недійсними, каже старший партнер адвокатського об’єднання Кравець та партнери Ростислав Кравець. «Ті, хто купуватиме квартири за копійки, розуміють усі ризики», — каже він. І додає, що продавцям та покупцям, ймовірно, доведеться переоформлювати усі об’єкти за вимогами українського законодавства.

Джерело

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори