Експерти пропонують різні механізми компенсацій для громадян, які втратили дах над головою. Поки в країні йде війна і держава лише обіцяє громадянам компенсації за зруйновані будинки, українці все частіше самі і власним коштом відновлюють своє житло.
Експерти кажуть, що держава могла б допомогти людям до зими привести їхні будинки у належний стан. Хто і чиїм коштом має відбудовувати зруйноване житло.
Відремонтувати до холодів
Незважаючи на всі розмови про швидке відновлення України, проведення донорських конференцій та інших зібрань шановних експертів, грошей на відбудову зруйнованого житла для громадян досі в потрібних обсягах як не було, так і немає. Найчастіше українці відновлюють власне житло самотужки.
На Київщині нещодавно підрахували, що до кінця року коштів вистачить на відновлення менш ніж 6% приватних будинків. До багатоквартирних руки поки що не доходять – немає грошей.
А закон, який би регулював виплати постраждалим, був прийнятий наприкінці березня в першому читанні і все ще не вийшов за стіни парламенту. Та й коштів на відновлення житла, яке було зруйноване під час бойових дій, наразі немає. Експерти кажуть, що для отримання репарацій від росії нам треба для початку перемогти у війні.
“Люди зараз відновлюють будинки власним коштом. Усі розуміють, що треба встигнути до холодів. На мій погляд, держава для таких громадян мала б реалізувати програму швидких цільових пільгових кредитів на купівлю будматеріалів. Наприклад, власник житла сфотографував руйнування, надав докази права власності й отримує хоча б 100-200 тис. грн на відбудову. Найчастіше цього буде досить для відновлення дахів, окремих стін, заміни вікон чи утеплення”, – каже старший економіст Центру економічних стратегій Юрій Гайдай.
За його словами, такий механізм зняв би частину проблем через зруйноване житло і підтримав би споживчий попит краще, ніж фінансування “стартапів” через Ощадбанк. І ці кошти можна було б відразу додавати до майбутніх репарацій від агресора.
Що робити з новобудовами
Ще одне цікаве питання виникло у людей, які вклали до війни кошти в первинний ринок житла, але тепер не знають, як бути з таким житлом.
“Більшість коштів за новобудову в Ірпені ми внесли ще до війни. Зараз стоїмо перед вибором – вносити залишок коштів і отримувати право власності чи почекати закінчення війни”, – каже киянин Юрій.
Юристи говорять, якщо забудовник здає або вже здав будинок в експлуатацію, то краще оформити право власності на житло. Адже інакше у вас на руках не квартира, а інвестдоговір.
“Якщо у вас є право власності на житло і з ним щось станеться, то є велика ймовірність, що держава допоможе з його відновленням або виплатить компенсацію у тому чи іншому вигляді. Принаймні такий законопроєкт прийнято в першому читанні. Коли у вас на руках інвестдоговір, то ви не зможете претендувати на такі виплати від держави. Вам потрібно буде врегулювати спірні питання із забудовником, який, своєю чергою, може послатися на форс-мажор у період воєнного часу та перенести здачу будинку на невизначений термін”, – пояснює юристка Марина Коваль.
Забудовники останнім часом теж опинилися в досить складній ситуації: вартість будматеріалів зростає, а попит на нове житло найближчим часом залишатиметься невисоким через доходи громадян, що зменшилися.
“Щоб уникнути банкрутств і зосередитися на добудові об’єктів у стадії готовності понад 50%, забудовники можуть розробити механізм переоформлення прав на майбутні квартири, придбані на виплат у заморожених через війну об’єктах, на квартири в будинках, спорудження яких на завершальному етапі”, – вважає співзасновник та керівний партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.
У такий спосіб буде досягнуто 2 цілі: уникнення банкрутств через невиконання взятих на себе зобов’язань (заморожування нових об’єктів) і отримання платежів у розстрочку, кошти яких будуть спрямовані на подальшу добудову майже готових об’єктів.
Джерело: economics.segodnya.ua