Динаміка ринку житла в Україні: зростання цін на новобудови майже припинилося, збільшується попит на оренду

Зростання цін на житло на первинному ринку України у другому півріччі зупинилося, на вторинному – уповільнилося, а вартість оренди пішла вгору. Про це йдеться в новому звіті Національного банку про фінансову стабільність.
“Із початку 2023 року темпи зростання цін на житло на первинному ринку сповільнювалися, а у другому півріччі вартість житла майже не змінювалася. Слабке зростання цін продовжується лише у західних регіонах. Ринок скоригував очікування продавців”, – повідомив НБУ.

Нацбанк попередив, що в довгостроковій перспективі пропозиція нового житла в Україні виглядає несприятливою.

Низький попит та висока собівартість житла погіршують фінансовий стан девелоперів, нових проєктів мало, тому поповнення житлового фонду надалі сповільнюватиметься.

Ситуацію може змінити новий закон про гарантування речових прав на майбутню нерухомість, але його ще треба перевірити на практиці. Крім того, меморандум з МВФ передбачає покращення інфраструктури іпотечного ринку: приведення законодавства з оцінки майна до європейських стандартів; запровадження загальнодоступної бази даних цін угод з нерухомістю та індексів цін на житлову та комерційну нерухомість.

Ціни на вторинному ринку волатильні, але угоди, як і раніше, переважно укладаються за квартирами, заявлені ціни яких нижчі за середні. Відповідно до даних Rieltor у листопаді усереднена ціна в оголошеннях, квартири за якими були продані, більш ніж на 40% нижча, ніж в оголошеннях за всіма об’єктами. Загалом покупці надають перевагу дешевшому житлу, подекуди поза межами великих міст.

Подорожчання оренди в другому півріччі пов’язано зі зростанням бізнес-активності.

“Працівники повертаються до великих міст, тож зростає попит на оренду”, – пояснив НБУ.

В Україні протягом січня-вересня 2023 року почали будувати 50 000 нових квартир, повідомила Державна служба статистики. З них 35 000 – це кватири в багатоквартирних будинках.

Джерело: biz.liga.net

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори