Будівельна індустрія в Україні: сучасні виклики та майбутні можливості

До війни обсяг ринку будівельних матеріалів складав 16 млрд доларів, із понад 130 тисячами працівників. Ринок зростав на 10% щорічно, і Україна не лише забезпечувала себе, але й експортувала 5% продукції.

Повномасштабне вторгнення значно вплинуло на галузь, зокрема через зниження попиту в прифронтових регіонах і складнощі з релокацією виробництв. Водночас, 90% будівельних матеріалів необхідних для відбудови можуть вироблятися в Україні. Для цього Україна має сконцентруватись на залученні інвестицій в галузь будівельних матеріалів. Про це мова йшла в рамках комплексної презентації дослідження ринку будівельних матеріалів України. Презентація та обговорення результатів дослідження відбулися 8 серпня, захід було проведеного Київською школою економіки (KSE) з ініціативи та за підтримки Комітету Асоціації з питань відновлення України Європейської Бізнес Асоціації.

Результати дослідження та презентацію його основних результатів можна переглянути за посиланням.

Основною метою зустрічі було обговорення стану ринку будівельних матеріалів України, зокрема в контексті викликів, пов’язаних із відбудовою інфраструктури після масштабних руйнувань, спричинених війною. Переглянути відео зустрічі можна внизу.

Так, в рамках дослідження було встановлено, що за час бойових дій було зруйновано 138 млн квадратних метрів будівель та пошкоджено 26 тисяч квадратних кілометрів доріг, що призвело до попиту на будівельні матеріали. У свою чергу, вартість будівельних матеріалів значно зросла, у деяких випадках до 60%, через девальвацію гривні, підвищення тарифів на енергоносії та логістичні проблеми. Безумовно, дефіцит деяких матеріалів, зокрема цементу, бетону, ПВХ профілів, мінеральної вати, а також електрообладнання та листового скла, може створити значні виклики для відновлення, проте, наразі це є важливим потенціалом для інвестування та розвитку бізнесу. Водночас, це все ж робота на перспективу.

А такі дослідження підтверджують, що, за умови правильних кроків, ми можемо формувати додану вартість від виробництва будівельної продукції на території України – адже ми зможемо створити близько 180 тисяч робочих місць – більше, ніж до повномасштабного вторгнення. Про це зазначив Максим Нефьодов, директор з інноваційних рішень KSE Institute.

Водночас, відновлення має базуватися на принципах “Build Back Better“, тобто потрібно створювати умови для відбудови з використанням сучасних технологій та екологічно чистих матеріалів. Важливу роль у цьому питанні відіграють інвестиції у нові виробничі потужності, залучення міжнародних партнерів для відбудови, а також державна підтримка, зокрема у сфері сертифікації продукції, доступу до природних ресурсів та гармонізації стандартів з європейськими.

Голова Комітету з питань організації держвлади та місцевого самоврядування, Олена Шуляк, зазначила, що більшість існуючих виробничих потужностей будівельної індустрії України мають потенціал для відновлення зруйнованих об’єктів та будівництва нових. Попри те, що війна порушила плани щодо впровадження Регламенту (ЄС) №305/2011, що ускладнило експорт будівельних матеріалів з України та їх виготовлення, необхідно розвивати лабораторії, які могли б брати участь у виробництві сертифікованої продукції, щоб забезпечити відповідність Регламенту. Крім цього згідно з оцінками, накопичилося понад 100 мільйонів тон відходів руйнувань, що включають небезпечні матеріали. Створення плану дій з переробки цього сміття, включаючи стимулювання підприємств для його використання та перероблення – має стати важливою складовою процесу відновлення України.

На даний час розмір іноземних та українських інвестицій у розвиток галузі будівельних матеріалів попри війну оцінюється у понад 730 мільйонів доларів.

Разом з Олегом Цимериновим, старшим проєктним менеджером офісу підтримки реформ Мінекономіки, обговорили поточні виробничі потужності цементних заводів, які становлять 13 мільйонів тонн цементу і 10 мільйонів тонн клинкеру. Пан Цимеринов зазначив, що відновлення зруйнованих об’єктів займе тривалий час, і необхідно враховувати прогнозоване зменшення чисельності населення, що впливатиме на платоспроможність громадян. Тому, щоб заохочувати інвестиції у виробництво будівельних матеріалів, зокрема у створення нових потужностей та підвищення ефективності існуючих, необхідна державна підтримка бізнесу.

Від імені бізнесу Європейської Бізнес Асоціації дякуємо спікерам за обговорення стану ринку будівельних матеріалів, а також за розуміння важливості координації зусиль між бізнесом, владою та міжнародними партнерами для забезпечення ефективної відбудови України. Окремо висловлюємо подяку Київській школі економіки за проведене дослідження ринку будівельних матеріалів.

Джерело: eba.com.ua

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори