Експерти про те, на що варто звернути увагу при купівлі житла
Майже через 5 місяців після початку повномасштабної війни в Україні почав відновлюватися ринок житла. Профільні експерти зазначають, що з початку 2022 року вартість квадратних метрів на вторинному ринку виросла на 8%, на первинному — на 11%.
Через війну багато людей змушені покинути свої оселі й актуальним стало питання купівлі нової квартири або будинку. Донбас24 разом з експертами розбирався, як вберегти себе від шахраїв та на які моменти варто звернути увагу в першу чергу під час купівлі житлової нерухомості.
Які документи треба перевірити в першу чергу
Юрист, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець у коментарі для порталу Донбас24 наголосив, що коли людина купує житло, в першу чергу треба перевірити правовстановлюючі документи, які засвідчать, на підставі чого продавець отримав житло. Це може бути договір дарування, спадщина, договір купівлі-продажу, стягнення на предмет іпотеки. Вивчивши ці документи, можуть виникнути певні запитання.
За словами юриста, якщо людина нещодавно придбала житло і знову його продає, то це може бути пов’язано з певними ризиками.
Окремо Ростислав Кравець виділяє випадки, коли квартири, будинки або земельні ділянки продають за довіреністю. Він говорить, що шахраї часто використовують це у корисних цілях. Вони можуть розказувати, що через війну власник виїхав за кордон і треба терміново продати нерухомість.
«Потрібно перевірити документ у реєстрі довіреностей, чи вона ще не відкликана, а також перевірити, чи довіреність взагалі видавалась», — каже юрист виданню Донбас24.
Співзасновник онлайн-сервісу перевірки документів новобудов Monitor. Estate Володимир Копоть звертає увагу на те, що зараз в Україні є можливість продавати квартири за довіреністю, якщо вона виписана за кордоном та посвідчена консулом. Він наголошує, що її мають видати не пізніше ніж за 30 днів до підписання угоди. Якщо більше — потрібна нотаріальна заява-підтвердження довірителя, що довіреність досі діє.
Наскільки безпечні угоди за участі ріелторів
Ростислав Кравець каже, що люди люблять економити і часто звертаються за допомогою лише до ріелторів, у яких немає усієї необхідної інформації. Вони беруть значні кошти за супроводження угоди, але нічого не перевіряють.
«Краще звернутися до юристів, профільних фахівців, які перевіряють судовий реєстр, щоб нерухомість не була предметом суперечок. Наприклад, якщо під час розлучення подружжя поділило квартиру і один з них вирішив продати свою частку, але вона може бути не внесена до реєстру нерухомості», — розповів юрист порталу Донбас24.
У випадку, якщо квартира продається через ріелтора, покупцеві варто особисто поспілкуватися із власником.
Що додатково варто перевірити
Щоб уникнути можливих проблем із придбаною квартирою чи будинком, перед купівлею варто поспілкуватися із сусідами. Вони можуть розповісти, що там відбувалося і чому продається житло. Особливо, якщо його продають нижче ринкової ціни.
Володимир Копоть також звертає увагу на те, що в умовах війни обов’язково треба переконатися в безпеці будинку. Зараз з’явилася додаткова проблема — пошкодження будинків, підведених комунікацій тощо. Експерт рекомендує перед покупкою житла скористатися послугами технічних спеціалістів, таких як інженери, архітектори, щоб виявити неочевидні несправності. Лише спеціалісти при візуальному огляді зможуть оцінити, наскільки будинок зруйновано чи пошкоджено.
Джерело: https://donbas24.news/news/kupivlya-zitla-v-umovax-viini-yak-ne-natrapiti-na-saxrayiv