ВС роз’яснив, чи зберігається іпотека після закінчення строку виконання рішення суду

При вирішенні спорів щодо прав на нерухоме майно необхідно враховувати наявність чи відсутність обставин, які можуть свідчити про недобросовісність набувача майна, придбаного з порушенням закону.

Про таку правову позицію Великої палати ВС нагадав Касаційний цивільний суд, скасовуючи попередні рішення у справі №202/4753/23, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі ТОВ подало позов до особи про визнання права іпотекодержателя, посилаючись на те, що є іпотекодержателем спірного майна, але через відсутність запису про іпотеку в Державному реєстрі прав не може реалізувати свої правомочності щодо цього майна.

Заочним рішенням суду першої інстанції позов задоволено. Згодом особі поновлено строк на оскарження цього рішення, виконавчі листи, видані на підставі вказаного рішення відкликано.

За результатами розгляду заяви про перегляд заочного рішення, у задоволенні позову відмовлено, з чим погодився апеляційний суд. Суди виходили з того, що права ТОВ як кредитора та іпотекодержателя були захищені в судовому порядку шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки, що підтверджено відповідним судовим рішенням. Водночас іпотека спірного нерухомого майна була припинена з моменту спливу строку пред’явлення виконавчого листа до виконання.

Своєю чергою, КЦС зауважив, що законодавство не пов’язує припинення зобов’язання з наявністю судового рішення чи виконавчого провадження з його примусового виконання, а також закінчення строку пред’явлення виконавчого листа до примусового виконання. За відсутності в реєстрі відомостей про права інших осіб на нерухоме майно або їх обтяжень особа, яка добросовісно покладалася на ці відомості, тобто не знала і не мала знати про існування таких прав чи обтяжень, набуває право на таке майно вільним від незареєстрованих прав інших осіб та обтяжень.

Водночас, при вирішенні спорів щодо прав на нерухоме майно необхідно враховувати наявність чи відсутність обставин, які можуть свідчити про недобросовісність набувача майна, придбаного з порушенням закону. Тому КЦС констатував, що висновки судів, що іпотека за договорами припинилася, є помилковими.

Джерело: zib.com.ua

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори