Ринок нерухомості на сході України розвивається в умовах обстрілів і невизначеності, демонструючи як бажання повернення, так і відтік мешканців. У Харківській області попит на житло зріс до 79%, ціни зросли на 8-10%, тоді як у Донецькій області попит впав на 38%, а пропозиція – на 53%.
Про це стало відомо з аналітики, яку провели експерти OLX Нерухомість. Попри те, що Схід України залишається найгарячішою точкою на мапі бойових дій, ринок нерухомості не стоїть на місці.
Більше того, у Харкові – місті, що регулярно зазнає обстрілів, зафіксовано зростання попиту та цін на житло, тоді як на Донеччині попит різко знизився. У Харківській області попит на квартири стрімко збільшився:
- на вторинному ринку – на 48%;
- на новобудови – аж на 79% у порівнянні з березнем 2024 року.
Разом з попитом зросли й ціни, вторинка подорожчала на 8%, з 734 тис. грн до 791 тис. грн (≈19 тис. $), а от у новобудовах на 10%, до 1,2 млн грн (≈29 тис. $). У самому Харкові ціни піднялись ще сильніше:
- новобудови: з 1,1 млн грн до 1,2 млн грн;
- вторинка: з 751 тис. грн до 830 тис. грн (≈20 тис. $).
За словами експертів ціни зростають на тлі падіння кількості пропозицій. На вторинному ринку – мінус 24%, а от у новобудовах – мінус 26%. Такий парадокс пояснюється складною ситуацією, адже місто залишається під загрозою обстрілів, тож багато мешканців виїжджають, виставляючи житло на продаж. Одночасно ж частина людей повертається або шукає можливість купити житло у звичних регіонах, навіть попри ризики.
На Донеччині ситуація інша. Тут попит на житло впав на 38%, особливо на вторинному ринку.
При цьому ціни майже не змінилися, лише незначне зростання:
- у Слов’янську: +9%, до 359 тис. грн (≈8,7 тис. $);
- у Краматорську: +3%, до 333 тис. грн (≈8 тис. $).
Головна причина – активні бойові дії, що тривають у регіоні. Через це попит стрімко впав, а кількість оголошень теж зменшилась:
- загалом у Донецькій області: мінус 53%;
- у Слов’янську: мінус 9%;
- у Краматорську: мінус 59%.
За словами аналітиків, ринок тут майже зупинився: мало хто купує, ще менше – продає. Ситуація виглядає двоякою. З одного боку, зростання попиту в Харкові свідчить про прагнення людей повернутись або інвестувати у місто.
З іншого – скорочення пропозиції в обох регіонах пов’язане з міграцією та загрозами безпеці. Люди, які мають змогу, продають житло, аби виїхати, але частина українців, навпаки, повертається до рідних міст, розраховуючи на стабілізацію ситуації. Також варто враховувати, що через загальну нестачу нових об’єктів і високі ціни у центральних і західних областях, частина попиту переміщається саме на схід, де житло дешевше – навіть попри ризики.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, у Києві суттєво здешевшала оренда квартир. За останні 6 місяців її вартість знизилась на 20,97%, або майже на 5 100 грн – із середніх 24 357 до 19 250 грн (незалежно від кількості кімнат).
Джерело: obozrevatel.com