Міжнародний валютний фонд запропонував Держстату розширити охоплення даних про вартість житла в Україні.
Міжнародний валютний фонд визнав індекс цін на житло в Україні недостатньо точним. Про це йдеться у звіті МВФ за підсумками роботи квітневої місії в Україні.
ндекс цін на житло (ІЦЖ) характеризує динаміку загального рівня цін на житло в Україні. Він розраховується по країні загалом, а також окремо на нове житло (первинний ринок) і на житло, яке було в експлуатації (вторинний ринок), якщо воно є об’єктом договору купівлі-продажу. Дані щодо вторинного ринку Держстат отримує від платформи OLX.
Місія МВФ запропонувала Держстату розширити охоплення даних і включити в індекс нерухомість площею менше ніж 30 кв. м і більше ніж із трьома кімнатами, а також будинки.
Крім того, фахівці фонду порадили збирати детальнішу інформацію про місце знаходження житла: крім міста й області можна враховувати також адміністративні райони та поштові індекси, оскільки ці показники суттєво впливають на ціноутворення.
Дані щодо первинного ринку Держстат збирає вручну з сайтів забудовників. Фахівці місії рекомендують розширити збір даних у регіонах із низькою репрезентативністю.
Документ рекомендує виключити з індексу дублікати даних для наявних об’єктів нерухомості, але залишити їх для нового житла. Таке рішення пояснюється тим, що забудовники можуть пропонувати схожі квартири за однаковою ціною. За 2023 рік було виявлено 75 дублікатів оголошень на вторинному ринку житла і 17 на первинному.
Держстату рекомендується переглянути й минулі індекси цін на нерухомість відповідно до нового підходу для формування більш точних ретроспективних даних для подальшого аналізу.
Крім того, пропонується змінити структуру публікацій статданих — зокрема публікувати квартальні, річні та піврічні темпи зростання цін, а також тривалу динаміку для загального індексу та підіндексів до певного року.
“Якщо влада реалізує рекомендації, викладені у звіті, то методологічні та технічні специфікації індексу цін на житло значною мірою відповідатимуть європейському законодавству. Технічна підтримка сприятиме подальшій гармонізації індексів цін”, – йдеться в документі.
НБУ вважає, що після війни в Україні можливий дефіцит житла.
Джерело: biz.liga.net