Соціальне житло для оренди в Україні: чи змінить це ринок нерухомості

В Україні у найближчий час може з’явитися новий тип оренди – соціальне житло, ціна на яке буде в рази нижче, аніж на звичайну оренду. Передусім наявність такого житла дає можливість орендувати повноцінну квартиру тим, хто має невеликий заробіток.

Про це в інтерв’ю OBOZ.UA розповіла голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк. За її словами, народні депутати вже готують відповідний законопроєкт, у якому буде прописано яке саме житло буде відноситися до соціального, хто зможе скористатися такою послугою та звідки держава візьме кошти на фінансування такого проєкту.

Водночас на думку експерта з нерухомості Івана Кудояра, втілити в життя таку ініціативу буде досить складно, бо Україна вже стикається з низкою проблем в житловому секторі, передає Комерсант Український.

“В Україні вже працює такий проєкт як єОселя та єВідновлення. І хоча ці ініціативи не стосуються саме оренди, вони напряму впливають на ринок житла в Україні. І наша держава вже з ними не справляється в повному обсязі – люди отримують відмови, зокрема по єОселя. Одна справа сказати, а друга справа втілити в життя ці проєкти з огляду поточної ситуаціі на ринку”, – повідомив експерт.

Соціальне житло для оренди в Україні

На думку Івана Кудояра, головне, це знайти фінансування на такі житлові проєкти, зокрема як соціальне житло.

“Треба розуміти, що тисяча або десять тисяч квартир ніяк не вплинуть на ринок нерухомості з огляду на ціни. Треба сто тисяч квартир мінімум, а для цього потрібно відповідне фінансування”, – зазначив він.

Як повідомила Олена Шуляк, для фінансування фонду соціального житла буде проведена інвентаризація житла, яке є у власності громад, а міжнародні партнери (Європейський інвестиційний банк) готові надати для цього 200 млн євро, експерт не впевнений у ефективній роботі зазначеного проєкту.

“Навіть якщо цей законопроєкт буде втілений у життя та ухваленій, це ще ні про що не буде говорити. Багато законів вже було: і про знесення хрущовок, і про червоні, зелені лінії, і про хостели. Закони приймаються, але ті, які стосуються нерухомості чомусь у 90% зі 100% або не працюють, або дуже погано працюють. Тому я б ще серйозно не ставив на цю ініціативу”, – вважає Іван Кудояр.

На його думку, реально оцінити ініціативу щодо створення соціального житла для українців можна буде лише через декілька років після ухвалення законопроєкту.

“Навіть якщо нам дадуть мільярд на це житло – головне, щоб сама система ефективно працювала, а для того, щоб її налаштувати треба декілька років мінімум, Ми ж зараз живемо у такій ситуації, що не знаємо чого очікувати навіть завтра”, – резюмував експерт.

Як повідомляла Олена Шуляк, соціальне житло складатиметься з трьох типів об’єктів: багатоповерхівки, які вже є у власності громад, багатоповерхівки, які побудують за гроші міжнародних партнерів та багатоповерхівки, які в майбутньому побудують за рахунок сплаченої соціальної оренди.

Ціна такої оренди може бути прив’язана до доходу претендента, середньої ринкової ціни за оренду, характеристик житла та витратності його утримання.

Житло у соціальну оренду можна буде отримати у декількох форматах: планується запровадити як довгострокову оренду, так і короткострокову.

Наразі ж в Україні одні з найменш доступних квартир. Наприклад, якщо в Німеччині, згідно з даними Numbeo, на середню зарплату можна орендувати 4,66 квартир (тобто на 10 середніх зарплат – 46 квартир), то в Україні – всього 1,64 квартири. Це найгірший показник у Європі.

Найдешевше, згідно даних порталу нерухомості “Лун”, наразі орендувати житло у Харкові – вартість оренди однокімнатної квартири на місяць там становить 4 тисячі гривень. Натомість найдорожчим містом України за вартістю оренди житла на сьогодні є Ужгород: однокімнатна квартира там коштує в середньому 17,7 тис. грн/міс. Це дорожче, ніж у столиці або у Львові: середня вартість оренди однокімнатної квартири там станом на липень становить 16,5 тис. грн/міс., а у Києві — 15 тис. грн/міс.

Далі в рейтингу Чернівці — 12,3 тис. грн/міс. у середньому за оренду однокімнатної квартири, Івано-Франківськ, Кропивницький, Полтава, Рівне — по 12 тис. грн/міс., Черкаси — 10 тис. грн/міс., Хмельницький — 9,5 тис. грн/міс., Тернопіль — 9,4.

Джерело: komersant.info

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори