Що пропонують підрядники на українському ринку бомбосховищ

Навесні 2022 року дитячий садок «Веселка» у селі Гаврилівка Бучанської територіальної громади перетворився на прихисток для 250 мешканців села. Понад місяць, поки тривала окупація Київщини, жителі Гаврилівки переховувалися у підвальному приміщенні дитячого садка. У підвалі облаштували імпровізовану кухню, ванну кімнату, медичний кабінет та, звичайно, спальні місця.

У той час не працював мобільний зв’язок, не було сирен, які б могли попередити людей про повітряну тривогу. Домівки деяких жителів Гаврилівки під час окупації були зруйновані влучаннями російських снарядів. Але всі люди, що знайшли прихисток у підвалі садочка, дочекалися відступу загарбників.

Повномасштабне вторгнення стало драйвером створення в Україні нового ринку — будівництва приватних бункерів, укриттів цивільного захисту та бомбосховищ. Проте, незважаючи на ракетні обстріли майже по всій території країни, цей ринок розвивається доволі повільно. Досі левова частка звернень потенційних клієнтів до будівельників — це інтерес, а не реальний попит.

The Page розповідає, що мають знати про будівництво укриттів потенційні замовники, скільки коштують такі споруди та хто їх проєктує.

Скільки коштують укриття для дитячих садків

На січень 2024 року у деяких дитячих садках Києва досі немає власних укриттів. Під час повітряної тривоги виховательки змушені швиденько збирати своїх підопічних та вести до найближчого укриття, що може бути в одному з будинків поруч.

У листопаді 2023 року укриття мали майже 80% шкіл та дитсадочків України. Минулого року уряд виділив 1,5 млрд грн на ці потреби. У 2024 році на укриття для навчальних закладів передбачено 2,5 млрд грн, повідомив у своєму фейсбуці прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

За даними сайту держзакупівель онлайн Prozorro, наприкінці 2023 року Вінницька міська рада знайшла підрядників на будівництво «споруд цивільного захисту та протирадіаційного укриття» для п’яти комунальних дитсадків. Середня вартість робіт будівництва укриття для цих закладів сягає 29,5 млн грн, що лише на 1 млн грн менше середньої очікуваної ціни на цих тендерах.

Де частіше в Україні будують укриття

За підрахунками Transparency International, станом на жовтень 2023 року найбільше замовлень на будівництво укриттів було у Дніпропетровській області — на суму 162 млн грн, у Донецькій — на 152 млн грн, у Херсонській — на 103 млн грн. Найменше витратили на будівництво укриттів у Кіровоградській області — 1,1 млн грн та Закарпатській — 1,8 млн грн, у Чернівецькій — 0.

ТОП-5 підрядників з будівництва укриттів*

ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» — 169 млн грн
ТОВ «Балівський завод залізобетонних конструкцій» — 86 млн грн
ТОВ «АКАМ» — 67 млн грн
ТОВ «Хоббіт Хаус» — 56 млн грн
ТОВ «Сучасні бетонні рішення» — 51,2 млн грн

*За даними Transparency International, компанії, які найбільше заробили на будівництві укриттів від лютого 2022-го до жовтня 2023-го

Від чого захищають наземні укриття

«Кажуть, ми хочемо прицінитися. Нам виділили певну суму грошей. Ми можемо за ці гроші щось купити? Я кажу, можете, але це не буде укриттям. Це буде склеп, тому що за таку ціну неможливо побудувати укриття зі стінами, товщина яких відповідатиме стандартам», — розповідає про свою розмову з потенційним клієнтом комерційний директор ТОВ «Хоббіт Хаус» Костянтин Рева.

Він демонструє фотографію руйнувань, що сталися внаслідок влучання ракети у будинок у Херсонській області. Біля будинку можна помітити наземне укриття, що не витримало сили вибуху.

Рева наголошує, що призначення наземного укриття цивільного захисту — зберегти людей від уламків та вибухової хвилі. За нормами ДБН та ДСТУ, товщина залізобетонної стіни має бути понад 30 см. Зовні стіну мають підтримувати контрфорси — вертикальні додаткові стінки. Така споруда розрахована на те, щоб витримати вибухову хвилю силою 100 кілопаскалей та влучання металевого уламка вагою 400 г, що летить зі швидкістю 1000 м/с. Для розуміння сили зазначеної вибухової хвилі Рева уточнює: вона може зламати кістки дорослій людині.

Від чого залежить вартість будівництва укриттів

Зараз основний продукт «Хоббіт Хаус» — так звані фортеці. Компанія була створена у 2021 році та планувалася як підрядник з будівництва готелів, що нагадують будиночки гобітів. Проте початок повномасштабного вторгнення змусив компанію змінити бізнес-модель. Від літа 2022 року «гобіти» побудували вже понад 200 «фортець». Втім, наразі більшість дзвінків до офісу будівельників роблять, бажаючи прицінитися, а не замовити. Після масованих обстрілів зазвичай дзвінків більшає.

«Фортеці» — це наземні укриття цивільного захисту, що складаються з модульних залізобетонних конструкцій. Приклад такої споруди — укриття для київського бізнес-центру FORUM West Side на Олени Теліги. Воно складається з чотирьох модулів та розраховане на 50 людей. Разом із доставкою та монтажем ця «фортеця» коштує 2,5 млн грн.

Вона має два входи, Z-подібний тамбур-забігання з додатковим внутрішнім контрфорсом. Рева наголошує, що цей тамбур необхідний для захисту людей, що перебувають всередині, бо жодні двері не витримують вибухової хвилі. Це є стандартними вимогами для подібних споруд. Арочний дах — це вже інженерне рішення «Хоббіт Хаус». За словами Реви, така форма дозволяє втричі зміцнити витривалість перекриття порівняно з рівним дахом.

Які документи регулюють стандарти будівництва укриттів

Рева наголошує, що «фортеця» — це саме укриття цивільного захисту.

«Не бомбосховище, не бункер, ми не маємо права таке писати. Бомбосховище передбачає, що ця конструкція витримає пряме влучання бомби, і воно може бути лише підземного типу. Для захисних споруд, що нам замовляють військові, є інші вимоги, бо вони мають витримувати прямі влучання танкових снарядів», — пояснює будівельник.

За його словами, замовники укриттів мають розуміти, що будівельники повинні мати три основні документи:

– висновок проєктного інституту, що підтверджує розрахунки проєктувальників;

– сертифікат відповідності нормам ДБН;

– сертифікат відповідності нормам ДСТУ.

Перший документ передбачає, що не лише матеріал або окремі елементи споруди, а саме ціла конструкція пройшла випробування та вважається придатною для захисту людей від уламків та вибухової хвилі. Ці стандарти стосуються зовнішніх стін та даху споруди. Для таких специфічних укриттів, як сховища для дитячих садків або шкіл, є додаткові вимоги, що визначають площу споруди на певну кількість людей, наявність туалетів, ліжок, опалення, запасів води тощо.

Джерело: thepage.ua

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори