Після початку повномасштабного вторгнення РФ до України та масових обстрілів окупантами мирних міст, в нашій країні оновили державні будівельні норми. Згідно закона, який підписав Володимир Зеленський у серпні 2023 року, всі новобудови повинні мати бомбосховища. Це викликало в українців питання про здорожчання квадратних метрів.
На питання відповіли експерти з нерухомості у блозі “Ріел”. Вони зазначили, що ймовірність зростання вартості квадратного метра житла та комунальних послуг звичайно є. Це пояснюється тим, що облаштування сховищ у багатоповерхівках тягне за собою додаткові витрати для забудовників.
Надати точні розрахунки вони не змогли, бо у кожному випадку буде свій цінник. Він залежить від розміру бомбосховища та його оснащення. Розмір комунальних послуг, який теж зросте, бо сховище треба обслуговувати, залежатиме від керівної компанії, на баланс якої стане будівля.
“Якщо врахувати створення додаткових заходів безпеки для мешканців, тоді це може бути виправданим рішенням. Крім того, облаштування укриттів може пришвидшити терміни здачі об’єктів в експлуатацію”, – йдеться у повідомленні.
Експерти додали, що підвал не є бомбосховищем. Ці поняття не взаємозамінні. Він також має бути у будинках, але призначення у підвалу інше. Насамперед це зберігання різних речей, встановлення технічного обладнання та облаштування пральних кімнат, наприклад.
Вимоги до бомбосховищ у багатоповерхівках
Насамперед сховища повинні виконувати свою основну функцію – захистити мирне населення від ракетних ударів. Вони повинні бути заглиблені у землю та мати залізобетонне перекриття, яке витримає пряме влучання боєприпасу.
Ще у них повинне бути все необхідне, щоб люди могли перебувати там тривалий час. Мова йде про вентиляцію, санвузол, вода, продукти харчування з тривалим терміном зберігання та медикаменти.
Укриття подвійного призначення в Україні
В Україні почали з’являтись укриття подвійного призначення. Здебільшого їх облаштовують у школах та інших навчальних закладах. Одне з таких надсучасних сховищ відкрили у місті Українка Київської області. У ньому одномоментно може захиститись від російських атак понад шість сотень людей. У мирний час укриття використовуватимуть для спортивних занять.
Ще одне укриття подвійного призначення організували у школі №62 Києва (Дарницький район). В ньому є великий спортзал де школярі можуть переховуватись під час повітряних тривог, а після їх закінчення – займатися карате. Розраховано укриття на понад 800 людей.
Джерело: informator.ua