Через зниження облікової ставки та низьку інфляцію восени цінова ситуація на первинному ринку житла залишатиметься стабільною. За прогнозом учасників ринку нерухомості, покращений інфляційний прогноз та зниження облікової ставки НБУ до 22% позитивно позначаться на вартості житла на первинному ринку столиці та Київської області. Тому ціни переважно залишатимуться на стабільному рівні, ситуативні коливання середньої вартості м2 не перевищать 1%.
Що впливатиме на ціни?
На цінову стабільність на первинному ринку впливають різні фактори. Одним із них є суттєве зниження курсу валют порівняно з кінцем минулого року. Так, із січня по липень готівковий курс долара до гривні знизився на 7,5-8%. Крім того, у вересні-жовтні НБУ може вдатися до часткової лібералізації валютного ринку з подальшим зниженням курсу долара ще на 1-1,5%.
«Зазвичай виробники будівельних матеріалів та девелопери прив’язують свою цінову політику саме до курсу американської валюти. Економічна ситуація в країні свідчить про те, що до кінця 2023 року підстав для зростання цін через курсові «катаклізми» долара фактично відсутні», – вважає Володимир Семенцов, співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development.
Який попит на нове житло?
Ще одним важливим фактором, що впливатиме на рівень цін, є низький попит на нове житло. Наприклад, за державною програмою «єОселя» станом на серпень 2023 року було укладено лише до 10 іпотечних угод в об’єктах на стадії будівництва. Про це повідомила Олена Дмітрієва, Перша заступниця Голови правління ГЛОБУС БАНКУ.
За словами експертки, загальні обсяги наданих кредитів за понад рік повномасштабної війни в дев’ять разів менші, ніж за 12 місяців, що передували вторгненню. При цьому майже 100% нових кредитів було видано на придбання житла на вторинному ринку. За власними іпотечними програмами банки видали менш як 250 іпотечних кредитів.
Головна проблема того, що «єОселя» не працює на первинному ринку, полягає в обмеженні схем фінансування, дозволених для участі в програмі: тільки 10% забудовників працюють за дозволеними схемами – фондами фінансування будівництва, купівлею-продажем майнових прав, цільовими облігаціями.
«Змінювати схему фінансування дуже дорого. Забудовники хочуть гарантованих обсягів фінансування за «єОселею» для того, щоб вносити зміни у свої процеси. Поки що це питання поставлене на паузу», – зауважила Олена Дмітрієва.
Яку нерухомість будуть купувати?
Згідно з дослідженням ЛУН, 49% покупців житла в столиці готові придбати квартиру після повної перемоги України. Тому причиною, яка потенційно може рухати ціни вгору, експерти називають співвідношення попиту і пропозиції.
Водночас рівень попиту на первинному ринку житла нині не перевищує 20-35% від обсягів лютого 2022 року і навряд чи суттєво зросте до кінця поточного року. До того ж цікавість потенційних покупців в основному сконцентрована на готових об’єктах або ЖК із високим ступенем готовності (від 70%), на яких ведуться активні будівельні роботи, коли ризики від вкладання коштів в новобудови зведені до мінімуму.
На думку експертів ринку нерухомості, найближчим часом покупців переважно цікавитимуть оселі площею від 40 м2 до 70 м2 з високим ступенем готовності у відносно безпечних містах та локаціях. Наприклад, де відсутні стратегічні, військові чи логістичні об’єкти, які потенційно можуть стати мішенню для терористичних ракетних чи дронових атак країни-агресора.
«Оскільки нам прогнозують високу ймовірність нових атак на енергооб’єкти України, це психологічно впливатиме на активність покупців. Тому активна фаза попиту триватиме до середини вересня-жовтня – до початку нового опалювального сезону», – вважає ріелтор Олександр Берековець.
Через надмірно високі воєнні ризики та щоб уникнути придбання квартири в ЖК, введення якого в експлуатацію може затягнутися на невизначений термін, для покупців дуже важливим є реальна, а не удавана активність на будмайданчиках. До речі, зараз девелопери скаржаться на дефіцит персоналу, оскільки чимало фахівців було мобілізовано на війну. І краще ситуація з будівельниками не ставатиме.
Водночас, нині найбільш активні будівельні компанії вже поновили будівництво власних об’єктів у різних регіонах України та активно шукають покупців на нові квадратні метри. «Зокрема в Києві, девелопери готові запропонувати покупцям суттєві знижки, які варіюються від 2,5% до 10%. При цьому це офіційні, «рекламні» дисконти, а для покупців, які готові придбати житло за повну вартість, реальні знижки можуть сягати 15-18%», – зазначив Володимир Семенцов.
Автор: Наталя Толуб
Джерело: kyivschina24.com