Житловий ринок країни почав відновлюватись після тривалого завмирання від початку повномасштабної війни. УНІАН з’ясовував, за якою ціною та на яких умовах зараз можна придбати в Україні помешкання.
Українці вирізняються любов’ю і прив’язаністю до своєї домівки. Саме тому однією з мрій багатьох є придбання і облаштування власної оселі, в якій завжди буде тепло й затишно.
На превеликий жаль, наразі чимало наших громадян лишились без даху над головою внаслідок широкомасштабної навали російських загарбників на наші землі. Багатьом довелось з власного дому тікати в невідомому напрямку і шукати прихистку в інших регіонах України, а то й за кордоном.
В перші місяці великої війни людей огортала паніка і страх того, що ж буде далі, тому тоді про купівлю житла майже не йшлось. Пристосувавшись до нової реальності, згодом хтось почав задумуватись про придбання помешкання на новому місці, бо до рідного дому немає змоги повернутись, а хтось просто хоче почати життя в іншому місті або ж з вірою в мирне майбутнє України вирішив вкласти гроші в житлову нерухомість.
Харківчанка Ольга розповіла кореспонденту УНІАН, що в березні минулого року вона з сім’єю виїхали в Хмельницький, а тепер вони хочуть переїхати в Київ, придбати житло і осісти у столиці.
“Ми довго вагались, де нам краще тепер жити. Після Харкова по стилю життя нам все ж таки підходить столиця. Але поки ще не вирішили чи в новобудові тут обирати квартиру, чи на вторинці”, – сказала вона.
Тож які наразі умови українського житлового ринку та скільки грошей потрібно підготувати для купівлі помешкання в тому чи іншому регіоні нашої країни?
Особливості воєнного ринку житла
Ця страшна війна авжеж не залишила в спокої ринок житла і внесла свої радикальні корективи. Зокрема, покупці тепер сотню разів обдумують свій вибір, а продавці намагаються запропонувати найбільш вигідні умови, аби не втрачати клієнтів.
Як зауважив маркетинг директор проекту з пошуку нерухомості ЛУН Денис Суділковський в коментарі агенції УНІАН, ринок зараз одностайно на боці покупця. Оскільки попит знизився, і це корегує поведінку продавців.
“Власники квартир на вторинці розуміють, якщо раніше хорошим терміном продажу квартири був період до трьох місяців, то сьогодні це може тривати до пів року і довше. При тому охочих знижувати ціни не так і багато”, – зазначив він.
Продавці первинного ринку, за словами експерта, розуміють актуальні ризики продажу незавершеного будівництва і намагаються іти на зустріч у фінансових умовах.
“Доходить до оригінальності, коли за перший внесок один з забудовників приймав автомобілі покупців. Здебільшого пропозиція фокусується на лояльних умовах розтермінування, або персональних знижках при повній оплаті”, – розповів він.
Як підкреслив директор з маркетингу компанії-забудовника Zezman Олександр Мельник, зараз покупці в першу чергу звертають увагу вже на готове житло, тому перевага на боці тих, хто його має.
“Для інвесторів важливо купити і заїхати максимально швидко. Раніше людей цікавила виключно кількість квадратних метрів та ціна, то зараз їх хвилює і наповнення: питання безпеки, комфортне перебування в середовищі. Люди переглянули цінності і сприйняття житла”, – повідомив експерт.
Цей факт підтверджують і аналітики групи компаній DIM. Вони зазначають, що зараз майже 90 відсотків угод припадає на квартири в готових будинках або будинках на фінальній стадії готовності.
“На противагу довоєнному періоду, коли в ЖК до 70 відсотків угод припадало на квартири у будинках, де зводились лише перші поверхи. Інвестиції в котлован користувались неабияким попитом: людей приваблювала нижча ціна квадратного метра на початковому етапі будівництва. Зараз в фокусі уваги покупців – зменшення власних ризиків”, – розповіли експерти.
Житловий попит
Очевидно, що рівень попиту на житло в Україні зараз далекий від довоєнних показників. А деякі міста ще нескоро повернуться до показників, які були пару років тому.
“З початку повномасштабної війни попит активно збільшився стосовно вторинного житла. По-перше, наразі люди не планують далекоглядно, а новобудови – завжди довгострокова інвестиція. Готові купувати те, що можуть отримати тут і зараз. По-друге, масовий виїзд із прифронтових областей призвів до падіння там цін на вторинці. Тому “хрущовку” у спальних районах Одеси можна було купити за мізерні гроші”, – розповів директор з маркетингу компанії-забудовника Мельник.
Натомість, згідно з дослідженням ЛУН, 49 відсотків покупців житла в столиці готові придбати квартиру після повної перемоги України.
“Це класична картина відкладеного попиту. З нашої внутрішньої аналітики ми бачимо, що люди цікавляться нерухомістю, серйозно розглядають варіанти, але перетворити цю зацікавленість у підписаний договір сьогодні складніше. Проте, квітень 2023 по всім показникам побив попереднього рекордсмена – вересня 2022. Можна стверджувати, що “зима” на ринку нерухомості офіційно закінчилась і прийшло таке очікуване потепління”, – розповіли в ЛУН.
Джерело: unian.net